Diskuzní fórum
 • AUTOR ZPRÁVY Ladislav Fiedler
  14. 01. 2013 15:36
  Téma Jaký je zákonem stanovený počet občanů na zahájení procedůry přímé demokracie?
  Dobrý den Ch ci se zeptat jaký je zákonem stanovený počet občanů na zahájení procedůry přímé demokracie , jak takovou procedůru uplatnit aby byla uznána. Co je třeba proto udělat aby zde byla přímá demokracie a ne zastupitelská Děkuji za odpověď a radu
  • Reakce Jméno Radomír Sztwiertnia
   23. 01. 2013 11:05

   Vážený pane Fiedlere,

   co se týče nástrojů přímé demokracie, a máme v současném českém právním rámci pouze referendum, je minimální počet občanů pro iniciování referenda odlišný pro krajské a pro obecní referendum.
   V krajském referendu, dle zákona č. 118/2010 Sb. o krajském referendu, lze tuto proceduru zahájit na základě návrhu přípravného výboru, který může být podán jen v případě, pokud jej podpořilo svým podpisem alespoň 6 % oprávněných osob s trvalým pobytem na území kraje (kupř. v Olomouckém kraji by návrh muselo podepsat cca 31, 5 tis. občanů s trvalým pobytem v kraji starších 18 let). U obecního referenda (zákon č. 22/2004 Sb. v platném znění) je situace poněkud odlišná. V obcích do 3 tis. obyvatel je nutná podpora návrhu alespoň 30 % oprávněných osob, v obcích do 20 tis. pak 20 %, v obcích do 200 tis. obyvatel je to 10 % a v největších městech nad 200 tis. je to 6 %.
   V obou typech referend pak existuje druhá možnost, a to vyhlášení referenda na základě usnesení zastupitelstva obce či kraje. Pak je ale namístě uvažovat o cestách, jak své zvolené zastupitelé přesvědčit, aby tento krok učinili. Lze je například oslovit na zasedání zastupitelstva, oslovit je písemně nebo osobně. V malých obcích si to umím představit. Ve velkých městech a zvláště pak na úrovni kraje, je vztah mezi voličem a zastupitelem velmi vzdálený.
   Pro platnost referend, krajského i obecního, je nutná účast min. 35 % oprávněných voličů. Rozhodnutí v krajském referendu je závazné, pokud pro ně hlasovala nadpoloviční většina oprávněných osob, které se krajského referenda zúčastnily, a alespoň 25 % oprávněných osob (příkladem opět Olomoucký kraj: pokud by přišlo alespoň 25 % (přibližně 184 tis.) oprávněných a pro kýženou odpověď by se vyslovila těsná většina (modelově 92 tis. + jeden), pak by i toto pro závaznost referenda nestačilo. Závazným by bylo, kdyby jednu z možností podpořilo o cca 40 tis. občanů kraje více.
   To vše platí pouze pro záležitosti lokální politiky, tedy pro záležitosti spadající do samosprávných působností obcí a krajů (nelze např. usilovat o odvolání starosty, zrušení obecně závazné vyhlášky obce či o rozpočtu a místních poplatcích). V případě politiky celého státu takovou možností občané nedisponují. Již dlouhou dobou usilují představitelé občanské společnosti, někdy i politikové, o zavedení tzv. obecného referenda, jež by se mohlo týkat vybraných sfér veřejného života. Bylo by to nejenom ve shodě s úmysly tvůrců naší ústavy (čl. 2 Ústavy ČR), ale i s trendy probíhajícími v Evropě. Nemusíme chodit daleko, stačí nahlédnout pro inspiraci do sousedního Slovenska. Ale můžete namítnout, že by to bylo málo. Pak stojí za to, blíže se seznámit s fungováním nástrojů přímé demokracie ve Švýcarsku, ale předesílám, že ne vše by bylo s ohledem na naše odlišné tradice demokracie, právního státu, vztahu občan – stát atd. přenositelné.
   Velmi často je za posilování přímé demokracie považováno zavádění přímé volby, např. starostů, hejtmanů (opět příklad Slovenska) či prezidenta, jak ostatně slýcháváme v těchto dnech i u nás. Kloním se však k názoru, že se o přímou demokracii nejedná. My, jako voliči přímo voleného prezidenta nemáme po jeho zvolení již žádných možností, jak se na rozhodnutích hlavy státu podílet. Pouze si sami vybereme jednoho z kandidátů. Ten rozhoduje dle ústavy a zákonů a dle svého vědomí a svědomí v zájmu všeho lidu. Na druhou stranu, bylo by to patrně neefektivní, pokud by měli přímo zvolení reprezentanti všechna svá rozhodnutí konzultovat se svými voliči. To ale není vizí utopickou. Od konce 80. let 20. století se začíná uvažovat o úpravách reprezentativní, tj. zastupitelské demokracie. Jednou z možností je přímé podílení se občanů na rozhodnutích pomocí širokých debat, diskuzí, jejichž výsledky by se měly stát východiskem pro rozhodnutí zvolených reprezentantů.
   Na závěr lze tedy konstatovat, že v ČR se nástroje přímé demokracie uplatňují velmi omezeně. O změně zastupitelské demokracie na demokracii přímou nelze v těchto mantinelech uvažovat (touto cestou se nevydal žádný jiný demokratický stát, kromě zmiňovaného Švýcarska, ale i v tomto případě nemůžeme hovořit o přímé demokracii). Zatím se hovoří pouze o přibližování reprezentativní demokracie lidem, např. konzultováním, debatami apod. Slovy italského myslitele Norberta Bobbia - o naplňování nesplněných příslibů demokracie.


   Radomír Sztwiertnia

  • Jméno jana nováčková
   15. 12. 2013 08:23
   dobrý den, jakým způsobem mohu dostat informace ze zasedání rady města nebo zastupitelstva KDO a JAK konkrátně hlasoval. Zůčastňuji se pravidelně zasedání, ale ty lidi podle obličeje neznám, takže sotva mohu sledovat a v té rychlosti zaznamenat kdo zvedl ruku. Je možné požadovat zveřejnění konkrétních výsledků hlasování na webu města? Děkuji
  • Jméno Lumír Jeník
   12. 05. 2014 11:39
   Rád bych kandidoval do obecního zastupitelstva v obci pod kterou patří ještě jedna obec celkový počet obyvatel cca 50. Kam a jak se podává žádost? Děkuji za odpověď.
  • Jméno alice svobodová
   09. 09. 2015 18:37
   Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s trvalým pobytem zastupitele obce. Naše paní starostka fakticky bydlí v sousední vesnici, k trvalému pobytu je hlášená v naší vesnici u kamarádky. Nejedná se zde o porušení nějakého zákona. děkuji za odpověď.
  • Jméno Burinova
   23. 04. 2016 09:23
   Dobrý den ,moje maminka má 76 roků .Občanství má slovenské před 7,5 roka se za mnou přestěhovala z humánich důvodů.V roce 2013měla první mrtvičku.Pak psychika a 2014 nádor na střevě.V roce 2014 podala žádost o příspěvek na péči .Bohužel jí příspěvek zamítli.A úřednice papíre zaslala na Slovensko.Po urgenci nás zahltili papírrováním.Když ,nám konečně přišla odpověď byla zamítavá z důvodu že ,žije trvale v Českej republice A opět mrtvička v roku2015.A mezi tým jsme zjistili že,v roce 2013 Eurobský sodní dvůr rozhod že,když trvale žijete SLOVÁK v Českej republice a naopak Čech na Sovensku má příspěvek na péči vyplácet stát v kterém trvale žije.Tak opět dala žádost a opět bohužel neuspěla z důvodu ,že z Prahy nedostali žádný pokyn.Má někdo podobní problém Ozvěte se prosím děkuji Burínová
  • Jméno jones elena
   09. 07. 2018 07:51
   Get registered TEFL, TESOL, OET, IELTS... certificate. You want to get paid to live abroad & teach English in Europe, Asia, Latin America or the Middle East? Then you probably need to get a TEFL, TESOL or CELTA certification from most renowned and credible institutions. we are an organisation of International TEFL, TESOL Academy advisors, with many years of experience during these years we have derived a backdoor means of registering TEFL, TESOL and CELTA certification with grades of your choice without you passing through the examination trauma. We also provided our customers with the knowledge, guidance and personal assistance require to navigate a vast international job market. Contact us through the details below to know more about our services. United Kingdom email: registraboard@protonmail.com
 • AUTOR ZPRÁVY Smarv, o.p.s
  03. 10. 2012 12:54
  Téma Má smysl jít k volbám?

  Má smysl jít k volbám?

  • Reakce Jméno Hana Hurtíková
   03. 10. 2012 13:26
   Jít k volbám a projevit svobodně svou vůli má smysl. Volební místnost je nejlepším místem, kde lze dát politikům najevo, zda jste s jejich prací spokojeni nebo nespokojeni. Pod vlivem opakujících se politických kauz, mnoho voličů získalo pocit marnosti, že svou volbou stejně nemohou nic změnit a raději k volbám ani nedorazí. Politici ovšem nebudou lepší, pokud to po nich nebudeme chtít my - voliči. Tedy, pokud nebude občanská společnost aktivní. Nevyužít možnost ovlivnit, byť jediným hlasem, výsledek demokratických voleb a zvolit rezignaci, to je ta nejhorší varianta jak něco změnit.
  • Jméno Dana Hellova
   12. 02. 2013 14:17
   Zkouška systému...
  • Jméno Marie Sztwiertniová
   06. 11. 2013 21:56
   Všichni účastníci srdečně děkují za možnost zúčastnit se zajímavé vzdělávací akci „Jak funguje Moravskoslezský kraj: seznamte se s chodem krajského úřadu“. Akce byla dobře zvládnuta organizačně. Informace byly podány jasně a srozumitelně. Velmi oceňujeme také publikaci “Manuál občana”, která nám bude připomínat podstatné informace.
  • Jméno Zuzana Cieslaková
   22. 05. 2014 13:52
   Dobrý den chtěla bych se Vás zeptat jelikož mám asi dost velkej problém. Od května 2011 do dnešního datumu mě tec mých dětí nehradí svou vyživovací povinnost jsem vedena na ÚP v Ostravě Porubě a jsem tak nucena pobírat dávky od sociálky. Od 11/2011 mě za otce mých dětí vyplácí jeho vyživovací povinnost stát. V lednu 2014 proběhl soud kde se žádalo 72.000kč za neplnění vyživovací povinnosti otce k našim dětem,pokud mi na děti otec před touhle dobou platil tak jsme si to vždy dávaly z ruky do ruky-nikdy nebyl nikde žáden doklad a tak je to do dnešního dne,ale otec si našel svědka kterého si vyžádal u soudu a tím si také pomohl a soud rozhodl,že ho sproštuje viny a udělal mě dluh teda jen podle soudu na alimentech 18.000kč. Bohužel se mi to nelíbí,ale nedá se nic dělat. Jen mě ted teda zajímá když mi celou dobu za něj tu vyživovací povinnost platil stát pokom ted stát bude celou tu částku vymáhat. Můžete mi prosím pomoct co můžu udělat nebo co mě čeká popř. na koho se mám ještě obrátit?
 • AUTOR ZPRÁVY SMARV, o.p.s., Civipolis, o.p.s.
  15. 02. 2013 12:52
  Téma VÝŠKOVÉ STAVBY A ROZVOJ MĚSTA OLOMOUCE?

  Zajímají nás také vaše názory na výškové stavby v Olomouci. Zde můžete pokládat otázky na hosty diskuse VÝŠKOVÉ STAVBY A ROZVOJ MĚSTA OLOMOUCE?, která se uskuteční 27. 2. 2013 od 17:30 hodin ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Prosíme o stručnost vašich příspěvků. Administrátor si vyhrazuje právo odstranit příspěvky, které se netýkají tématu či obsahují neslušná slova či urážky.

  • Reakce Jméno anna
   19. 02. 2013 10:45
   Na webu jsem cetla zajimavy nazor, lepe bych nezformulovala: Ten kdo cestuje a všímá si, může se mnou jen souhlasit, že i v jiných městech jsou vytvořeny takovéto siluety kombinací moderní architektury a historické zástavby a navzájem se zvýrazňují a doplňují. Kolikrát se jedná právě o výškové budovy." Proc to nejde v Olomouci? A navic se prece nic kvuli tomu neboura???
  • Jméno karel
   27. 02. 2013 17:05
   Rozhodně souhlasím se stavbou výškových budov v Olomouci, Olomouc je Olomoucí právě proto, že se tu dříve stavělo odvážně a vždy na tehdejší dobu moderně, proč to najednou nejde? Čeho se bát? Olomouc potřebuje odvážné, moderní stavby, které by jasně a výstižně reprezentovaly tuto dobu v budoucnosti, a to jsou výškové budovy, to tak je. Naopak by to chtělo další výškovou budovu u nádraží a vyšší , štíhlejší, než která tam už stojí, na Šantovce by to pak chtělo takové budovy rovnou třii a osamocenou nechat budovu Inovativního centra, zrovna tak bych popřál hodně zdaru firmě, která jak doufám, dokáže do konce dotáhnout přestavbu dalšího olomouckého sila u nádraží ČD Město
  • Jméno Letecko
   27. 02. 2013 19:45
   souhlasím se stavbou, projekt se mi líbí... :-)
 • AUTOR ZPRÁVY SMARV, o.p.s., Civipolis, o.p.s.
  10. 04. 2013 11:36
  Téma OBCE PROSTESTUJÍ: Nechtějí z peněz EU samoúčelné projekty pro vyvolené

  Dotace Protest Denik 600

  Ve středu 10. dubna, v 9 hodin, v asi šesti stech obcích a městech České republiky, u značek vjezdu a výjezdu z obce, připevnili starostové výraznou modrou tabuli s přeškrtnutými hráběmi a nápisem.Města a vesnice se totiž obávají, že peníze určené pro nové plánovací období let 2014–202, v objemu okolo 500 miliard korun, mohou skončit v megalomanských a samoúčelných projektech, ze kterých veřejnost ani stát nemají užitek.„Navrhujeme, aby o penězích určených pro daný region rozhodovali prostřednictvím místních akčních skupin přímo lidé z daného území – spolky, starostové i drobní podnikatelé. To se nám výrazně osvědčilo, je zde mnohem menší prostor pro korupční praktiky a velikášské projekty," podotkl Josef Zicha, jeden z iniciátorů akce.

  Více informací na http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/obce-protestuji-nechteji-z-penez-eu-samoucelne-projekty-pro-vyvolene-20130409.html

  Jaký je Váš názor na tuto akci?                                                                                         

 • AUTOR ZPRÁVY SMARV, o.p.s., Civipolis, o.p.s.
  15. 04. 2013 23:09
  Téma PŘÍKLAD ÚSPĚŠNÉ OBČANSKÉ INICIATIVY - ANO PRO PLZEŇ 2013

  Ve dnech 11. a 12. ledna 2013 proběhlo v Plzni místní referendum o stavbě nového obchodního centra OC Aréna. Odpor části občanů proti záměru výstavby se datuje do roku 2010, kdy vzniká petice proti OC Aréna odmítající nákupní centrum a požadující veřejnou debatu, architektonickou soutěž a přijetí regulačního plánu. Ještě do konce téhož roku je podepsána 2000 občany. V říjnu 2011, kdy už petice čítá přes devět tisíc podpisů, zahajuje přípravný výbor sběr podpisů pod návrh vyhlášení místního referenda, do konce roku podepsalo deset tisíc občanů. Iniciativa místních občanů byla úspěšná (návrh podepsalo 20 tisíc Plzeňanů a bylo vypsáno referendum) – referenda se účastnilo 42% z celkového počtu oprávněných voličů, přičemž 63% účastníků se vyslovilo 63%.

  Web iniciativy:
  http://www.anoproplzen.cz/
  http://referendum.plzenane.cz/kontakt

 • AUTOR ZPRÁVY SMARV, o.p.s., Civipolis, o.p.s.
  06. 05. 2013 22:24
  Téma VÍCE PENĚZ PRO VENKOV

  Na 600 obcí z celé země se zapojilo do celostátní akce Druhé zlínské výzvy „Máme nárok na evropské peníze”.
  Byla mezi nimi i obec Veselíčko na Přerovsku. Cílem iniciativy bylo mj. upozornit na skutečnost, že obecní samosprávy a místní akční skupiny umějí rozdělit evropské peníze na potřebné projekty daleko lépe než ministerstva či kraje. V budoucím programovacím období EU 2014–2020 by proto měly mít obce a MAS větší slovo, protože jsou nejtransparentnější a pod největší veřejnou kontrolou.

  Foto Veselíčko 2

  Zdroj: http://www.unives.eu/wp-content/uploads/Zpravodaj-venkova-5-2013.pdf

 • AUTOR ZPRÁVY SMARV, o.p.s., Civipolis, o.p.s.
  10. 05. 2013 11:48
  Téma KLUB ARCHITEKTŮ OLOMOUCKA: "ŠANTOVKA TOWER TRVALE NARUŠÍ HISTORICKÉ JÁDRO OLOMOUCE"

  Klub architektů Olomoucka přinesl vizualizace města, kde je výšková budova zakreslena. Autoři studie tvrdí, že pokud věž vyroste, historické jádro se trvale promění, protože podle modelu bude viditelná z centra a bude dominovat pohledu z městských tříd. Investor má ale v rukou vlastní studii, která vizualizace klubu rozporuje.

  Více informací včetně 3D vizualizace budovy získáte na stránkách Olomouckého deníku: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/bude-santovka-tower-videt-z-centra-kritici-i-investor-maji-studie-presne-opacn-2.html

  Jaký je Váš názor na vybudování Šantovka Tower?

 • AUTOR ZPRÁVY Viktorie Dobnická
  14. 06. 2013 10:16
  Téma Dotaz - zastupitelstvo

  Dobrý den,
  Chtěla bych na zasedání zastupitelstva podat stížnost proti postupu starosty. Mám právo promluvit přímo během jednání?
  Viktorie Dobnická

  • Reakce Jméno Michal Kuděla
   17. 06. 2013 09:46
   Dobrý den Viktorie, zasedání obecního zastupitelstva je veřejné. Může se jej tedy účastnit každý a toto právo nelze občanům upřít. Pokud jde o vznášení dotazů či vyjadřování se k projednávaným či jiným záležitostem, můžete tak učinit máte-li v dané obci trvalé bydliště. Mgr. Michal Kuděla Katedra politologie a evropských studií, FF UP
 • AUTOR ZPRÁVY Helena Bendovská
  14. 08. 2013 21:12
  Téma Ombudsman - otázka

  Co mám dělat, když se chci obrátit na ombudsmana? Stačí napsat dopis, nebo je třeba vyplnit nějaký formulář?
  Helena Bendovská

  • Reakce Jméno Hana Hurtíková
   18. 08. 2013 23:50
   Dobrý den paní Bendovská, konkrétní postup, jak se obrátit na ombudsmana stanoví zákon č.349/1999 Sb., o veřejném ochránci práv. Podněty ochránci lze podávat písemně na adresu sídla veřejného ochránce práv (Údolní 39, 602 00 Brno), elektronicky pomocí elektronické podatelny (http://www.ochrance.cz/pomoc/podatelna.php), e-mailem na adresu podatelna@ochrance.cz, nebo osobně v pracovní dny v době 8:00 - 16:00 hod do podatelny Kanceláře veřejného ochránce práv. Z podnětu musí být jasné kdo jej činí, kterého úřadu se týká a v čem je spatřována nesprávnost jeho postupu. Součástí podnětu je rovněž dokumentace, že příslušný úřad byl neúspěšně vyzván k nápravě. Znamená to, že na ombudsmana se nelze obracet hned, když se úřad podle názoru stěžovatele dopustil pochybení. Občan se nejprve musí pokusit domoci se svých práv přímo u příslušného úřadu sám, a teprve v případě neúspěchu může požádat o pomoc ombudsmana. Pro vyřízení podnětu ochránci nejsou stanoveny žádné lhůty. S dotazy na aktuální stav vyřizování konkrétního podnětu, popř. s jinými dotazy z oblasti věcné působnosti veřejného ochránce práv se můžete obrátit zejména na telefonickou informační linku ochránce +420 542 542 888, doplnění či dotazy k podnětu můžete zaslat na adresu podatelna@ochrance.cz. Mgr. Hana Hurtíková, Katedra politologie a evropských studií, FF UP
 • AUTOR ZPRÁVY Smarv, o.p.s.
  27. 08. 2013 14:20
  Téma Vychází Manuál občanské sebeobrany proti exekucím

  Iniciativa ProAlt vydala brožuru, která má občany ohrožené exekucemi seznámit s hlavními kroky exekučního řízení a s tím, jak se jim postižený může legálně bránit.

  „Náš manuál má lidem pomoci bránit se v mezích současných zákonů, právě proto jej ale sami vnímáme jen jako dílčí krok. Budeme tlačit na politiky, aby se zákonný rámec změnil a exekutorské pravomoci se vrátily z rukou soukromých podnikatelů pod přímou kontrolu soudů,“ vysvětlil koordinátor ostravského ProAltu Ondřej Marek.

  Publikace Manuál občanské sebeobrany proti exekucím je ke stažení ve formátu PDF na webu iniciativy. V tištěné podobě bude dostupný na veřejných akcích ProAltu. K poradenství v oblasti exekucí a k přímému kontaktu s oběťmi exekutorů byla také zřízena emailová adresa stopexekucim@proalt.cz.

 • AUTOR ZPRÁVY Smarv, o.p.s.
  29. 08. 2013 11:31
  Téma Za nové referendum o poloze brněnského hlavního nádraží

  Otevřený dopis brněnskému primátorovi Romanu Onderkovi zahajuje projekt několika brněnských občanských iniciativ, jehož cílem je definitivně ukončit spor o polohu brněnského hlavního nádraží, nejlépe referendem při komunálních volbách 2014.

  Více informací ve sloupku Jakuba Patočky z Deníku Referendum (zde)

 • AUTOR ZPRÁVY Smarv, o.p.s.
  03. 09. 2013 10:28
  Téma Referendum má v Karlových Varech pomoci vyhnat z lázní hazard

  Obyvatelé Karlových Varů začali rozhodovat o zákazu hazardu ve městě. Svými podpisy podporují návrh na vyhlášení místního referenda. Uskuteční se, pokud pro něj budou alespoň čtyři tisíce voličů.

  "V referendu si karlovarská veřejnost sama rozhodne o tom, jestli chce nebo nechce z města vymýtit hazard, když toho není schopné jeho zastupitelstvo," oznámil opoziční zastupitel a zmocněnec přípravného výboru referenda Jiří Kotek.

  "K vyhlášení referenda je třeba sehnat kolem čtyř tisíc podpisů, což je desetina oprávněných lidí, kteří mohou v Karlových Varech volit obecní zastupitelstvo. Pokud petici podepíše potřebný počet lidí, podpisové listiny a návrh přípravného výboru dostanou zastupitelé. Ti budou muset podle zákona vyhlásit referendum," řekl právník.

  Podrobnosti o přípravě karlovarského referenda najdou zájemci na http://kv-referendum.webnode. cz.

  Zdroj: idnes.cz

  • Reakce Jméno ivanka loib
   10. 09. 2013 13:15
   Jsem pro referendum
 • AUTOR ZPRÁVY Alena K.
  07. 09. 2013 14:15
  Téma Dotaz k petici

  Dobrý den,
  Narazila jsem náhodou na Váš web a ráda bych se zeptala na jednu konkrétní záležitost ohledně petice, kterou připravuji společně s dalšími dvěma kolegy. (Zatím nechceme zveřejňovat, o co se přesně jedná, protože jde o celkem citlivou zálžitost). Když jsem se ptala známých, jestli by se mi podepsali na arch, měli problém s tím, že nechtějí zveřejnit adresu a další údaje. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli tam musí skutečně adresa být, nebo stačí pouze podpisy. Děkuji za odpověď.
  Alena K.

  • Reakce Jméno Hana hurtíková
   09. 09. 2013 14:23
   Dobrý den paní Aleno, Podávání petic upravuje zákon č. 85/1990 Sb. o právu petičním. Jeho plné znění můžete nalézt na této adrese: http://portal.gov.cz/app/zakony/zakonPar.jsp?idBiblio=38421&nr=85~2F1990&rpp=15#local-content. K Vašemu konkrétnímu dotazu. Dle tohoto zákona k podpisu pod petici občan uvádí své jméno, příjmení i bydliště. Vzhledem k tomu, že při výkonu práva petičního je zacházeno s těmito osobními údaji, je nutno v souvislosti s peticemi upozornit na vztah zákona o právu petičním a zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů. Organizátor petice je povinen shromažďovat a zpracovávat pouze osobní údaje odpovídající stanovenému účelu a uchovávat je pouze po dobu, která je nezbytná k účelu jejich zpracování. Získané údaje nesmí předávat jiným osobám a subjektům než správnímu orgánu, jemuž je petice určena. Mgr. et Mgr. Hana Hurtíková, Katedra politologie a evropských studií, FF UP
 • AUTOR ZPRÁVY Josef Chalupa
  11. 09. 2013 17:10
  Téma Konference

  Dobrý den, na facebooku jsem si všiml, že v září organizujete zajímavou konferenci o občanské participaci. Chtěl bych se na ní přijít podívat. Proto se chci zeptat, jestli se musím někde registrovat, nebo tam prostě stačí jenom přijít?

  Díky za odpověď. Josef Chalupa

  • Reakce Jméno Hana hurtíková
   12. 09. 2013 08:30
   Dobrý den pane Chalupo, děkujeme za Váš zájem o účast na konferenci Otevřená společnost. Občan, participace a volby 2013, která se koná ve dnech 25 a 26. září v Olomouci . Budeme velmi rádi, když se příjdete podívat. Tématická náplň konference je velmi aktuální a pozvání přijali významní hosté. Program celé konference naleznete na tomto webu v sekci Aktuality: http://www.sblizenipolitikou.cz/articles/25. Pro účast na konferenci se můžete zaregistrovat na adrese info@civipolis.cz, kde uveďte vaše jméno a případně instituci/organizaci, kterou zastupujete. Registrace slouží organizátorům jako přehled o zájemcích, kteří chtějí konferenci navštívit. Tešíme se na Vaši účast, Hana Hurtíková
 • AUTOR ZPRÁVY smarv,o.p.s.
  16. 09. 2013 10:59
  Téma Spory o galerii na Olomoucku nekončí, sdružení se obrátilo na ombudsmana

  Občanské sdružení ProProstějov nesouhlasí s rozhodnutím olomouckého krajského úřadu, podle kterého není nutné plánovaný obchodní komplex Galerie Prostějov posuzovat podle zákona o vlivu staveb na životní prostředí. Obrátilo se proto na ministerstvo životního prostředí a ombudsmana.

  Zdroj: http://olomouc.idnes.cz/spory-o-galerii-prostejov-dc2-/olomouc-zpravy.aspx?c=A130916_1977792_olomouc-zpravy_tas

 • AUTOR ZPRÁVY Smarv, o.p.s.
  29. 09. 2013 12:42
  Téma Varšava: Sto tisíc lidí proti vládě

  Polské odborové centrály zorganizovaly čtyřdenní sérii protestů, která přitáhla nezvyklý počet demonstrantů. Vedle obvyklých požadavků se přitom protestovalo i za systémové změny, například za zákon o obecném referendu.

  Od středy 11. do soboty 14. září pořádala trojice polských odborových svazů ve Varšavě nezvyklou sérii demonstrací. Žádány byly zejména změny v pracovním právu, ale i například nový zákon o obecném referendu. Pod heslem Stop přehlížení společnosti se první den protestovalo před jednotlivými ministerstvy. Druhý a třetí den pak probíhaly debaty ve stanovém městečku u polského Sejmu. V sobotu zakončil protestní sérii průvod centrem hlavního města a demonstrace u Královského zámku.

  Dle polských komentátorů lze považovat za úspěch už jen skutečnost, že se trojice největších odborových svazů domluvila na společné, a přitom tak rozsáhlé akci.

  Více informací viz http://denikreferendum.cz/clanek/16408-varsava-sto-tisic-lidi-proti-vlade

 • AUTOR ZPRÁVY František S.
  07. 10. 2013 09:05
  Téma Materiály z konference

  Dobrý den,

  zůčastnil jsem se konference o občanské participaci, kterou jste pořádali koncem září. Byl jsem nadšen, moc děkuji, že tyto akce pořádáte. Je potřeba dělat osvětu mezi lidmi, aby si nenechali vše líbit. Díky taky za Manuál občana, který se na konferenci rozdával. Chtěl bych ho předat i svým známým, ale mám pouze 1 výtisk, proto se chci zeptat, zda je dostupný někde i elektronicky? Díky moc. F.S.

  • Reakce Jméno Hana hurtíková
   08. 10. 2013 09:36
   Dobrý den pane Františku, děkujeme za pochvalu konference, jsem rádi, že se Vám líbila. Na elektronické verzi Manuálu občana pracujeme v nejbližší době bude vyvěšen na tomto webu. Prosím, pošlete mi na můj mail hana.hurtikova@upol.cz svou adresu, pokud máte zájem, zaslala bych Vám další výtisky Manuálu. Pěkný den, Hana Hurtíková
 • AUTOR ZPRÁVY Smarv, o.p.s.
  10. 10. 2013 09:20
  Téma Voličský průkaz

  Pokud nebudete na volby doma, vyřiďte si voličský průkaz a můžete odvolit kdekoliv!
  Jak na to naleznete zde: http://www.sblizenipolitikou.cz/politicka-gramotnost/volby/volby-v-cr

 • AUTOR ZPRÁVY Smarv, o.p.s.
  18. 10. 2013 11:29
  Téma Jen naštvání nepomáhá, v krizi je třeba jít volit

  Mnoho lidí má politiků plné zuby a uvažuje o tom, že k volebním urnám nepůjde. Podle politologa Tomáše Lebedy by právě v takové situaci lidé neměli zůstat k volbám lhostejní.

  Čtěte více na: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/politolog-jen-nastvani-nepomaha-v-krizi-je-treba-jit-volit-20131016.html

  • Reakce Jméno Šimon Petr
   23. 10. 2013 19:10
   Dobrý den. Stále nechápu, jak to funguje s preferenčními hlasy. Můžete prosím vysvětlit? Ideálně ještě do voleb...Děkuji. Šimon.
  • Jméno Hana Hurtíková
   24. 10. 2013 13:13
   Dobrý den, Při volbách do Poslanecké sněmovny můžete zakroužkovat až 4 kandidáty. Preferenčními hlasy vybíráte, kteří lidé z kandidátní listiny (Vámi zvolené strany) dostanou přednost. V základu se poslanecké mandáty přidělují podle pořadí na kandidátní listině. Toto pořadí ale lze přeskočit, pokud je kandidát zakroužkován alespoň na pěti procentech platných odevzdaných volebních lístků pro danou stranu v daném kraji. Takto preferovaný kandidát přeskočí v pořadí všechny nepreferované. Doporučuji shlédnout také video, ve kterém problematiku preferenčních hlasů vysvětluje doc. Tomáš Lebeda, najdete ho zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/213411000101019/obsah/286184-volebni-tema-krouzkovani/ Přeji šťastnou volbu! Hana Hurtíková
  • Jméno Šimon Petr
   29. 10. 2013 10:47
   Děkuji.
 • AUTOR ZPRÁVY Pavel Šaradín
  08. 11. 2013 20:06
  Téma Beseda Olomouc očima Olomoučanů dne 12.11. od 17:30 ve Vlastivědném muzeu

  Civipolis o.p.s. ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Olomouci pořádá cyklus besed Olomouc očima Olomoučanů. Cílem besed je přibližně rok před komunálními volbami zmapovat dění v Olomouci, a to v několika zásadních oblastech.
  První beseda nazvaná Občanská společnost v Olomouci se uskuteční v úterý 12. listopadu 2013 v 17.30 hodin. Účast na ní přijali Antonín Staněk, vysokoškolský pedagog a předseda Masarykovy demokratické akademie v Olomouckém kraji, Markéta Záleská, překladatelka a ředitelka Muzea Olomoucké pevnosti o.s., a novinář, překladatel a vydavatel Listů Václav Burian. Besedu bude moderovat Pavel Šaradín.
  Cílem je zeptat se mj. Jak oživují spolky Olomouc? Jak silný je hlas občanů v Olomouci? Co mohou ovlivnit?. Uskuteční se ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, na náměstí Republiky 5, v Radeckého sále. Mediálním partnerem je Olomoucký deník.

  Těšíme se na Vaší účast!

  Pavel Šaradín

 • AUTOR ZPRÁVY Hana Hurtíková
  28. 11. 2013 18:06
  Téma POZVÁNÍ NA BESEDU: Politika a česká společnost po volbách: Česká politika očima třicátníků.

  Civipolis. o.p.s ve spolupráci s Českou pozicí a Katedrou politologie a evropských studií FF UP v Olomouci pořádá povolební besedu Politika a česká společnost po volbách: Česká politika očima třicátníků.

  Pozvání přijali LENKA ANDRÝSOVÁ (někdejší poslankyně, LIDEM), PATRIK EICHLER (Deník Referendum), MARIAN JUREČKA (poslanec a místopředseda KDU-ČSL), MARTIN ŠKABRAHA (filosof, Strana zelených) a ONDŘEJ KOUTNÍK (redaktor, Česká pozice). Moderuje Pavel Šaradín.

  Beseda se uskuteční 4. prosince 2013 v 17.30 hodin v Divadle Tramtárie (Slovanský dům, Hynaisova 11, Olomouc).

  Těšíme se na Vaší účast!

 • AUTOR ZPRÁVY Civipolis
  04. 04. 2014 11:00
  Téma POZVÁNKA NA KONFERENCI NOVÉ VIZE MĚSTSKÉ POLITIKY: 14.5.-16.5. v Olomouci

  Srdečně Vás zveme na konferenci Nové vize městské politiky, která sa bude konat od 14.5. do 16.5. v Olomouci. Jedným z důležitých panelů bude i ten, věnující se formám občanské participace. Hlavním hostem konference je svetově známý americký politolog Benjamin Barber. Hlásit se můžete na www.cityvision.cz. Pro studenty a zástupce neziskových organizací je konferenční poplatek výrazně snížený. Tešíme sa na Vás.

  Pozvánku najdete zde

 • AUTOR ZPRÁVY civipolis
  18. 05. 2015 09:46
  Téma Dejme ženám šanci, vyzývají badatelé. Prozkoumají situaci na venkově.

  Olomouc - Jaké je dnes skutečné postavení žen na venkově? Mají dnes dostatek možností zapojovat se aktivněji do dění v obci? Nejen tyto otázky si kladou výzkumníci z olomouckého sdružení Civipolis. V projektu Dejme (že)nám šanci, který získal finanční podporu z takzvaných norských fondů, se zkušení badatelé společně se studenty z Katedry politologie a evropských studií zaměří na působení žen ve čtyřech moravských Místních akčních skupinách (MAS). Z terénního dotazníkového šetření vzejdou podklady, které poslouží zástupcům obcí, krajů i neziskových organizací. K dispozici však budou i všem dalším zájemcům o dění na venkově.
  Výzkumníci z Civipolis budou zjišťovat, co skutečně motivuje ženy žijící na venkově aktivně se zapojovat do vedoucích pozic v oblasti správy a rozvoje venkova a jaké bariéry jim v tom naopak brání.
  Sami venkovští obyvatelé, jichž je dnes v České republice téměř čtvrtina, spatřují nevýhody života mimo město především v omezených možnostech získat zaměstnání. Podle dosavadních průzkumů je o tom přesvědčeno devadesát procent žen žijících na venkově. „Takřka dvě třetiny si myslí, že perspektiva získat práci nebo šance uplatnit kvalifikaci jsou velmi malé. Třetina pak uvedla, že na venkově jsou malé výdělky. Ženy na venkově tedy patří mezi nejvíce znevýhodněné skupiny při vstupu na pracovní trh v České republice,“ uvedla manažerka projektu Hana Hurtíková s tím, že většina studií z této oblasti se zabývá uplatněním žen ve městech a ve vysokých manažerských pozicích, zatímco venkov dosud zůstával spíše stranou.
  V hledáčku analytiků z Civipolis se ocitnou zejména středoškolsky a vysokoškolsky vzdělané obyvatelky i ženy po mateřské dovolené, které nemají práci. „Chceme zjistit, zda vůbec mají zájem být aktivnější v utváření života kolem sebe. Zajímá nás také, které faktory ovlivňují jejich zapojení do místních organizací,“ nastínila Hurtíková.
  Dotazované ženy badatelé vyberou prostřednictvím moravských Místních akčních skupin Moštěnka, Pomoraví, Moravská cesta a MAS Regionu Poodří. Inspiraci pro návrhy, jak měnit situaci týkající se rovnosti pohlaví na venkově, však budou hledat i v zahraničí. „Oslovíme například i zástupce z Norska,“ poznamenal vedoucí výzkumného týmu Michal Kuděla.
  Podrobnosti o výsledcích výzkumů se budou moci zastupitelé, starostové i představitelé neziskovek dozvědět na speciální konferenci. Organizátoři dále plánují odborný workshop pro zástupce MAS i účast na Národní konferenci Venkov, která každý rok přivítá několik stovek návštěvníků. Pro další zájemce budou výstupy k dispozici ve „stravitelné“ formě v elektronické příručce dostupné na webových stránkách partnerských MAS, www.civipolis.cz, www.sblizenipolitikou.cz a www.unives.eu. „Na těchto stránkách se každý může zapojit do debaty o problematice rovných příležitostí a zastoupení mužů a žen,“ dodal Kuděla.
  Kontakt: Mgr. Dana Sztwiertnia Hellová – ředitelka Civipolis o.p.s., info@civipolis.cz, 607085255